Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
RZSKA - strona główna
CYKL SZKOLEŃ - ZAPRASZAMY

Szkolenia organizowane są przez RZSA Województwa Śląskiego w siedzibie Katowickiego Stowarzyszenia Trzeźwościowego "Jędruś" - Katowice, ul. Macieja 10, wg. Projektu Krajowej Rady Związków i Stowarzyszeń Abstynenckich "Wspólnie Znaczy Lepiej". Projekt ten jest dofinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

I-Szkolenie zadania zostało zrealizowane w dniach 29 i 30 września ,, Pierwszy kontakt z osobą uzależnioną, skuteczna motywacja do podjęcia leczenia i zmiany zachowań na pro-społeczne".( fotki z tego szkolenia w załącznikach).

II - Szkolenie się odbędzie się 9.10. o godzinie 9.00 . Tematem będzie ,, Prawno-finansowe aspekty funkcjonowania nowoczesnej organizacji pozarządowej, samoregulacja branżowego III sektora". ( dla księgowych i skarbników )

III - Szkolenie odbędzie się 6.11.o godzinie 9.00 .Tematem będzie ,,Nowoczesne technologie w nowoczesnych organizacjach - prowadzenie dokumentacji elektronicznej, wykorzystanie multimediów w pracy z beneficjentem, Internet w organizacji".

IV - Szkolenie odbędzie się 20.11.grudnia o godzinie 9.00. Tematem będzie,, Ekonomia społeczna, instytucje ekonomi społecznej, wykorzystanie elementów ekonomi społecznej w rehabilitacji społeczno-zawodowej osób z problemem alkoholowym"
................................................................................................................
Cel Projektu:
Program WSPÓLNIE ZNACZY LEPIEJ bezpośrednio zwiększa potencjał ludzki i instytucjonalny stowarzyszeń abstynenckich działających w Polsce, wyrównuje szansę ich rozwoju, dostarcza im nowatorskich rozwiązań.
Celem naszego Programu jest zwiększenie wiedzy i praktycznych umiejętności u 100 liderów i wolontariuszy z 50 klubów abstynenckich działających w 5 województwach. Liczba uczestników wynika z równoległego przebiegu, jednakowych działań (20 osób x 10 stowarzyszeń x 5 regionów), pozwalających wprowadzić wystandaryzowaną, wysoko jakościowo i ogólnopolską metodę podnoszenia kwalifikacji członków organizacji trzeźwościowych. Przyjęcie takiej strategii pozwoli również na równomierny rozwój naszych stowarzyszeń, utworzy sieć organizacji wiodących, wspierających słabszych partnerów, zwiększy skale oddziaływania Projektu.
Uzupełnieniem tych działań będzie poradnictwo i bieżące konsultacje dla wszystkich organizacji abstynenckich oraz stworzenie Internetowego Serwisu Wspierania Organizacji Trzeźwościowych i Abstynenckich, zwiększającego dostęp do pomocy zarówno członkom stowarzyszeń, jak i osobom z problemem alkoholowym.
Cele Projektu zrealizujemy działając w 2 obszarach:
SFERA I – szkolenia/warsztaty
SFERA II – doradztwo/informacja

Działania Projektu:
*Działanie 1;
Dwudniowa Konferencja Szkoleniowa dla liderów stowarzyszeń abstynenckich jest konkretną odpowiedzią na zapotrzebowanie naszych organizacji – 2 x 8 godz. x 30 osób. W czasie konferencji zrealizujemy 2 szkolenia na temat:
a) rola liderów regionalnych w profilaktyce alkoholowej, współpraca z samorządem i III sektorem (8 godz. x 30 osób)
b) warsztaty skutecznej promocji organizacji pozarządowych w mediach lokalnych, promocja wolontariatu (8 godz. x 30 osób)
*Działanie 2;
Cykl szkoleniowy w regionach jest skierowany do członków – wolontariuszy stowarzyszeń abstynenckich, podnoszący ich wiedzę i umiejętności zarówno w obszarze uzależnień (charakterystycznym dla klubów abstynenckich), jak również w temacie ekonomi społecznej (wykorzystywanej w pełnej rehabilitacji ich beneficjentów) oraz nowoczesnego zarządzania i prowadzenia stowarzyszeń, wykorzystywania nowatorskich metod pracy, promocji III sektora.
Szkolenie I – Pierwszy kontakt z osobą uzależnioną, skuteczna motywacja do podjęcia leczenia i zmiany zachowań na pro-społeczne.
Szkolenie II – Prawno-finansowe aspekty funkcjonowania nowoczesnej organizacji pozarządowej, samoregulacja branżowego III sektora.
Szkolenie III – Nowoczesne technologie w nowoczesnych organizacjach – prowadzenie dokumentacji elektronicznej, wykorzystanie multimediów w pracy z beneficjentem, Internet w organizacji.
Szkolenie IV – Ekonomia społeczna, instytucje ekonomi społecznej, wykorzystanie elementów ekonomi społecznej w rehabilitacji społeczno-zawodowej osób z problemem alkoholowym.
*Działanie 3;
Utworzymy Punkt Konsultacyjno-Doradczy, w którym będzie pracować specjalista prawa i organizacji pomocy społecznej z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu organizacjami pozarządowymi. Wspomagany będzie w zależności od potrzeb przez wykwalifikowana kadrę w zakresie profilaktyki alkoholowej, księgowości i finansów, nowoczesnych elektronicznych technologii. Punkt będzie miał charakter stały, czynny 2 razy w tygodniu, a osoba dyżurująca w Punkcie będzie udzielała porad wykorzystując różne możliwości (konsultacje indywidualne, telefoniczne, internetowe).
*Działanie 4;
Utworzymy na bazie domeny Krajowej Rady, Internetowego Serwisu Wspierania Organizacji Trzeźwościowych i Abstynenckich. Zamieszczane w nim będą branżowe informacje pomocne w pracy stowarzyszeń działających w obszarze uzależnień, profilaktyki alkoholowej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wiadomości dotyczące III sektora. Chcemy, by obok serwisu NGO był drugim, podstawowym źródłem informacji dla klubów abstynenckich.
Ostatnim zadaniem będą spotkania regionalne kończące Program, które odbędą się w każdym Związku uczestniczącym w Projekcie. Na spotkaniach zamykających zostaną rozdane dyplomy uczestnikom szkoleń. W formie dyskusji zostanie podsumowany przebieg Programu, osiągnięte cele. Uczestnicy zaplanują dalsze wspólne działania, jednocześnie wyrażając swoją opinię o kontynuacji Projektu w latach następnych. Spotkania będą okazją do przekazania zdobytych doświadczeń, podzielenia się wiedzą. Tradycją stowarzyszeń trzeźwościowych jest organizowanie uroczystych wigilii abstynenckich zarówno dla członków, jak również sympatyków ruchu trzeźwościowego. W spotkaniach tych uczestniczą przedstawiciele lokalnych władz, instytucji, innych organizacji pozarządowych. Chcemy by spotkania kończące nasz Program były połączone z tradycją wigilijną. Pozwoli to na zaprezentowanie osiągniętych rezultatów Projektu lokalnemu społeczeństwu, zwiększy rangę uczestniczących stowarzyszeń, da dodatkową motywację wolontariuszom. Spotkania będą organizowane przez Związki Wojewódzkie w swoich siedzibach lub w organizacjach przodujących w danym terenie, a prowadzenie ich powierzymy regionalnym liderom. Pozwoli to na dodatkową wymianę informacji między członkami organizacji lokalnych a kadrą związkową i Krajową Radą. W sumie odbędzie się 5 spotkań.
Zobacz więcej na temat Projektu
Serwisy internetowe, sklepy on-line, systemy CMS dla Twojej firmy